Тълкувателно дело на ВКС ще изяснява кога държавата дължи обезщетение при прекратено дело срещу неизвестен извършител

PortalPravo.bg

Върховният касационен съд (ВКС) започна тълкувателно производство (Тълкувателно дело № 2/2025 г.) с цел да се даде яснота по важен правен въпрос, свързан с държавната отговорност за вреди по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ).
Конкретно, Общото събрание на Гражданската колегия (ОСГК) на ВКС трябва да се произнесе дали може да се търси обезщетение от държавата, когато едно наказателно производство е прекратено, но е било образувано срещу неизвестен извършител, а засегнатото лице не е било официално привлечено като обвиняем.
Делото е образувано поради противоречива съдебна практика. В решението по гражданско дело № 3925/2023 г., състав от IV гражданско отделение на ВКС е предложил на ОСГК постановяване на тълкувателно решение по силата на чл. 292 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).
Съгласно чл. 2, ал. 1, т. 3 от ЗОДОВ, обезщетение се дължи, когато лице е обвинено в престъпление, но по-късно бъде оправдано или наказателното производство бъде прекратено, поради това че деянието не е престъпление, не е извършено от това лице, е погасено по давност или е амнистирано.
В едно решение (гр. д. № 932/2022 г., III г.о. на ВКС), съдът е приел по-широко тълкуване на израза „обвинение в извършване на престъпление“, допускайки, че лице, което не е било обвиняем, но срещу което фактически е водено производство, също може да претендира обезщетение.
Противоположно е разбирането в друго решение (гр. д. № 3092/2022 г., IV г.о. на ВКС), според което правото на обезщетение възниква само ако лицето официално е привлечено като обвиняем. Само в този случай могат да бъдат приложени процесуални мерки, които водят до вреди, подлежащи на компенсиране.
Дебатът се усложнява и от историческата промяна в Наказателно-процесуалния кодекс, с която се премахват понятията „заподозрян“ и „уличен“, оставяйки само фигурата на обвиняемия като носител на процесуални права и защити.
С решението по настоящото тълкувателно дело се очаква уеднаквяване на съдебната практика и яснота относно обхвата на държавната отговорност по ЗОДОВ.
БЕЗПЛАТНО приложение portalpravo.bg
